Liigu edasi põhisisu juurde
logo-pildina
0.00 

LGBT koomiksid, mida võiks sel suvel lugeda

30/06/2023
 - 
Liis Pallon

Juuni on teadagi pühendatud LGBT kogukonnale ning sel aastal langes samasse kuusse ka abieluvõrdsuse välja kuulutamine. Marginaliseeritud identiteetide kajastamine/kaasamine kirjanduses, filmides, muusikas, meedias üleüldisemalt on aastate jooksul paranenud, kuid see ei ole kaugeltki tavapärane ning kipub hiilima mööda peavoolumeedia seina ääri, et mitte langeda otseste verbaalsete (ja kahjuks tänasel päeval saab öelda ka füüsiliste) rünnakute ohvriks.

LGBT koomikseid on avaldatud juba aastakümneid - mõnes on olulised teemad metafooridega varjatud, mõnes aga räägitakse kõigest otse. Autorid on valinud oma lugude jutustamiseks teadusliku ulme, küberpungi, superkangelaste ohtliku maailma, romantilise esimese armastuse, erakliku eksistentsialismi jms. Mõnedele lugejatele meeldivad lood, kus räägitakse LGBT igapäevusest, rõõmudest ja naudingutest; mõnedele meeldivad aga lood, mis kõnelevad paratamatutest traumadest, raskustest, tagakiusamisest.

Otsisin välja huvipakkuvamad LGBT koomiksid, mis võiksid kõnetada erinevate eelistustega lugejaid, kuid lisalugemist on võimalik ise otsida Queer Comic Database'ist.

2020. aastal ilmunud graafilise romaani "You brought me the ocean" pani kirja Alex Sanchez ja joonistas Jul Maroh. See on lugu teismelisest Jake Hyde'ist, kelle tegelaskuju on osa DC Comicsi universumist ning tuntud lugejatele kui Aqualad. Jake unistab ookeanist - kohast, mis röövis ta isa; mida kardab ta ema; ja mis vastupandamatult tõmbab teda ligi. Kui sellest veel vähe oleks, siis on Jake pealekauba armunud teise poissi.

See on suureks kasvamise ja oma identiteedi otsingute lugu, mida on kujutatud pastelsete emotsionaalsete joonistuste kaudu.

"Young Avengers" on 2005. aastal ilmuma hakkanud superkangelaste sari. Tegemist on Marveli sarjaga ning seetõttu on olnud koomiksil mitmeid autoreid. Eraldi tooks välja 2013. aastal värskendatud lähenemisega Kieron Gilleni ja Jamie McKelvie loomingu, kelle superkangelased on kõik kväärid.

Nagu ikka võitlevad superkangelased maailma päästmise nimel, kuid lisaks on nad üksnes teismelised oma rõõmude ja muredega.

Dan Schkade loodud webtoon "Lavender Jack" on alternatiivajalooline superkangelase lugu. Sari on ülesehitatud korrumpeerunud rikka eliidi vastu võitleva tasuja Lavender Jacki klassivõitlusele, kuid sellele lisanduvad erinevad süžeeliinid - Jacki identiteet, silmapaistev detektiiv Theresa Ferrier, pidevalt õhku rippuma jäävad küsimused jne.

ND Stevensoni "Nimona" on sellest nimekirjast üks minu lemmikuid. Kujumuutjad, soendid, libahundid on tuntud metafoorid kväärkirjanduses, sest identiteedi voolavus on oluline ellujäämiseks marginaliseeritud vähemustele. 2012. aastal netis ja 2015. aastal paberkandjal ilmunud koomiks räägib loo Nimonast, kellest saab Ballister Blackhearti kannupoiss, ning koos asuvad nad võitlusse Institutsiooni vastu. Lugu on vaimukas ja naljakas, samas tume ja rõhuv.

Siinkohal lõpetan, sest tegelikult on koomikseid veel ja veel. Loodan, et leiate midagi head maal vanaema juures võrkkiiges või rannas kõrbekuumuses lugemiseks.

Ostukorv0
Ostukorvis pole ühtegi toodet
Jätka ostlemist
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram